Zápalové ochorenia prostaty nazývame PROSTATITÍDA. Ide o rôznorodú skupinu ochorení s rôznym delením a odlišnými príznakmi. Podľa delení poznáme prostatitídu, napr. akútnu, subakútnu alebo chronickú bakteriálnu alebo nebakteriálnu.
V súčasnosti ja najviac používané delenie podľa Guideline EUA.
Zápaly prostaty sa prejavujú rôznymi príznakmi, ktoré výrazne znepríjemňujú mužom nielen telesné zdravie, ale aj psychický a intímny život. Pacienti so zápalom prostaty / hlavne chronickým / sú častokrát zúfalí, ubolení, depresívne ladení, melancholickí. Najdôležitejšie je pred zahájením liečby zistiť príčinu, tzv. agens, ktorý spôsobuje mužovi problém. Veľmi dôležitá je trpezlivosť pacienta a jeho spolupráca s lekárom pri zisťovaní príčiny a dôvera v lekára pri liečbe. Liečba je častokrát náročná na čas, nezriedka trvá aj niekoľko mesiacov, možno až jeden rok. Nie vždy sa tak ale podarí. Častokrát sa stretávame s výrazom idiopatický zápal prostaty. Ide o zápal, kedy sa nepodarí zistiť príčinu ochorenia.
V súčasnosti je doporučované rozdelenie prostatitíd na tieto 4 skupiny:
- 1. Akútna bakteriálna prostatitída - je spôsobená baktériami.
- 2. Chronická bakteriálna prostatitída - je vyvolaná baktériami, ale má zdĺhavý priebeh.
- 3. Syndróm chronických panvových bolestí. Je najčastejšou formou prostatitídy, môže byť spôsobená aj mykoplazmami, chlamýdiami alebo inými etiologickými faktormi.
- 4. Asymptomatická zápalová prostatitída je bezpríznakové ochorenie.