Privátna urologická ambulancia oznamuje, že v termíne od 1.7.2024 do 12.7.2024 nebude ordinovať na klinike v Trenčíne ani v ambulancii Novom Meste nad Váhom z dôvodu čerpania dovolenky.
Prvý ordinačný deň bude pondelok 15.7.2024.

Digitálne rektálne vyšetrenie / DRV /

Ide o jedno z najdôležitejších vyšetrení v urologickej ambulancii. Pozostáva z vyšetrenia prostaty pohmatom cez konečník. Spolu s hodnotou PSA nám dáva najreálnejší pohľad na stav prostaty. Ide o nebolestivé, iba mierne nepríjemné vyšetrenie. Pri normálnom náleze, teda stave pokiaľ nemá pacient rakovinu prostaty, je povrch prostaty mäkký, je hmatná stredná ryha a prostata je zvyčajne symetrická. Pri rakovine prostaty je prostata naopak tvrdá, nesymetrická, môžeme cítiť uzlík, ktorý je ohraničený na prostatu. Pri vyšetrení má vyšetrujúci lekár navlečenú gumenú rukavicu a ešte na ukazováku vyšetrovací prst, na ktorom má lekár vazelínu alebo Mesocain gel, aby vyšetrenie nebolo bolestivé. V čom teda spočíva význam DRV? Je to základné, a dá sa povedať, povinné vyšetrenie v ambulancii každého urológa!

MUDr.Roman Sokol
O autorovi článku:
MUDr.Roman SOKOL, PhD., MPH má atestácie a certifikáty z odborov urológie, onkológie v urológii, invazívnej a intervenčnej ultrasonografie v urológii. Tiež má certifikát GCP. Jeho odborné vedomosti, prax a skúsenosti z neho robia popredného experta vo svojej profesii nielen na Slovensku. Je členom viacerých významných spoločností a konzultantom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ako hlavný skúšajúci alebo národný koordinátor sa pravidelne zúčastňuje klinických skúšaní. Ako odborník sa pravidelne zúčastňuje aj kongresov na domácej aj medzinárodnej scéne. Publikuje v odborných aj populárnych časopisoch, vystupuje v TV a rozhlase.